Okolice Sztokholmu: urokliwe miasto Saltsjöbaden

Saltsjöbaden to jedno z urokliwych miejsc w okolicach Sztokholmu, które szczególnie warto odwiedzić latem. Ten idylliczny letni kurort oddalony jest od o nieco ponad 30 minut jazdy pociągiem. Saltsjöbaden znajduje się w gminie Nacka, na południowy wschód od Sztokholmu i jest uważana za dzielnicę mieszkalną dla klasy wyższej. Wiele starych domów pochodzi z 1900 roku i jest zamieszkanych przez zamożnych ludzi.

Obecnie jest tu kilka nowo wybudowanych domów, ale generalnie mieszkań do wynajęcia jest niewiele, a koszty ich zakupu są bardzo wysokie.

Jak dojechać do miasta Saltsjöbaden?

Do Saltsjöbaden można dojechać pociągiem Saltsjöbanan, który odjeżdża z przystanku metra Slussen. Z peronów przystanku metra Slussen należy zejść w dół kierując się znakiem Bussterminalen lub Saltsjöbanan. Pociąg ten jest włączony do obszarów, do których mają Państwo dostęp dzięki kartom podróżnym SL. To znaczy, że jeśli masz kartę na 1, 3, 7 lub 30 dni, możesz odbyć podróż bez dodatkowych opłat.

Saltsjöbanan kursuje z częstotliwością co 30 minut, więc jeśli przyjedziesz późno, możesz wybrać się na spacer po okolicy Slussen w oczekiwaniu na następny.

Jakie atrakcje są w miaście Saltsjöbaden?

Jak tylko wysiądziesz, przywita Cię Station House lub Stationshuset, gdzie możesz napić się drinka lub kawy i spróbować szwedzkich słodyczy.

Jeśli pójdziesz dalej ulicą od Stationshuset, dotrzesz do morza. Po prawej stronie znajduje się Saltsjöpromenaden, nadmorska promenada, która prowadzi dookoła miejscowości, mijając po drodze Grand Hotel Saltsjöbaden. Hotel ten pochodzi z 1893 roku i został zbudowany, aby konkurować z tymi na Riwierze Francuskiej. Grand Hotel Saltsjöbaden posiada 140 pokoi, spa, restauracje, miejsca na imprezy, przestrzeń konferencyjną i wiele innych usług.

Jeśli zamiast skręcić w prawo i wybrać promenadę, pójdziesz dalej prosto znajdziesz drewniany most, który prowadzi na małą wyspę, gdzie znajdziesz port, prywatną plażę, spa, plac zabaw i kilka pięknych miejsc do robienia zdjęć.