Kiedy plaże stały się miejscem relaksu i rekreacji?

Ahh, plaża! Ludzie gromadzą się w tym popularnym miejscu od wieków, ale kiedy to wszystko się zaczęło? Postanowiliśmy zrobić trochę badań i odpowiedzieć na kilka często zadawanych pytań dotyczących plaży.  Kiedy wynaleziono plażę? Cóż, krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: plaże były zawsze i domyślamy się, że można powiedzieć, że wymyślił je Bóg lub Matka Natura!

Jednak prawdziwym pytaniem jest to, kiedy stała się ona miejscem, do którego ludzie udają się dla relaksu? Właściwie, powszechna myśl mówi, że istoty ludzkie zaczęły chodzić na plażę około 50.000 lat temu, ale nie dla „przyjemności”. Wtedy chodziło o przetrwanie, a ludzkość zdała sobie sprawę, że oprócz lądu, w oceanach można było znaleźć pożywienie. Znalezione artefakty wskazywały, że zaczęli wtedy próbować łowić ryby i zbierać małże wzdłuż brzegów.

Jednak niedawno w RPA w Mossel Bay znaleziono jaskinię w pobliżu Oceanu Indyjskiego, w której znajdowały się artefakty pochodzące z morskich zbiorów, datowane na 150 000 lat. Zawierały one spiczaste przedmioty, wczesne ręcznie wystrugane ostrza i czerwono-brązowy pigment ze zmielonych skał, które najwyraźniej pochodziły z gotowania. Znaleźli również pozostałości ciemnych małży i starożytnych małży słonowodnych. Ponadto znaleźli pąkle, które mogły być używane do przetwarzania tranu wielorybiego na skóry. To odkrycie jest bardzo znaczące, ponieważ inne podobne znaleziska pochodzą z dziesiątków tysięcy lat później.

Kiedy plaże po raz pierwszy zaczęły stawać się celem wycieczek?

Ruiny z czasów starożytnego Rzymu pokazują, że ogromne, bogate wille były budowane na pięknych plażach już ponad 2000 lat temu. Wydaje się, że w tym czasie nie chodziło już tylko o ludzi zbierających owoce morza, ale o szczęśliwych arystokratów z klasy patrycjuszy, którzy lubili spędzać czas na brzegu. Chociaż pływanie na plaży nie było powszechne ze względu na obawy przed potworami morskimi i utonięciami, cieszono się innymi popularnymi zajęciami. Należały do nich chłodne bryzy, piękne widoki w szczególnie pięknych miejscach wzdłuż plaży, posiłki na świeżym powietrzu, picie i przyjęcia. Do popularnych celów podróży należały plaże w pobliżu Rzymu wzdłuż Wybrzeża Amalfi. Niestety, niektóre z nich obejmowały kwitnące miasto Pompeje i jego bogate sąsiednie miasto Herculaneum, które przestało istnieć pewnego jesiennego dnia w 79 roku n.e. dzięki niesławnej erupcji Wezuwiusza. Kiedy plaże stały się popularną rozrywką? Może także zainteresować Cię artykuł na temat tego, jak wyglądało Darłowo nad Bałtykiem w Średniowieczu, przed okresem masowej turystyki.

W bardziej nowoczesnej epoce kurorty nadmorskie zaczęły pojawiać się na początku 1700 roku w części Wielkiej Brytanii. Były one zarezerwowane dla arystokracji i początkowo powstały na wybrzeżu w Scarborough i Yorkshire. Znajdowały się one w pobliżu gorących źródeł pary, które spływały po nadmorskich klifach i uważane były za lecznicze. W połowie XVII wieku miasto Brighton na południowym wybrzeżu Anglii zaczęło stawać się nadmorskim kurortem. Znalezione tam artefakty dowodzą, że było to miejsce, w którym znajdowała się starożytna rzymska łaźnia. Miejsce to stało się niezwykle modne i ulubione wśród wyższych sfer, kiedy król Jerzy III zbudował tam Pawilon Królewski, który został ukończony na początku XIX wieku przez króla Jerzego IV. Był on używany jako królewska rezydencja nadmorska dla monarchii aż do czasów królowej Wiktorii.

Klasa średnia odkryła plażę w Anglii począwszy od lat 40-tych XIX wieku, kiedy to zbudowano koleje łączące duże miasta z linią brzegową. Podróż na wybrzeże stała się łatwa i przystępna. Rodziny z klasy średniej chętnie uciekały z brudnych, pełnych dymu miast i udawały się tam, aby zaczerpnąć świeżego powietrza. Szybko rozwijające się miasteczka plażowe pojawiły się niemal z dnia na dzień, tworząc trwały demograficzny i finansowy boom. Pod koniec XIX wieku, w 1900 roku, wzdłuż angielskiego wybrzeża znajdowało się ponad 100 dużych miasteczek plażowych. Promenady lub „Pleasure Piers” były budowane w każdym miejscu walcząc o uwagę ludzi. Wybrzeże oficjalnie zmieniło się z miejsca połowu ryb w cel zabawy i rozrywki.