Walizka, czy plecak w podróży?

Są osoby, które uważają, że jeśli chodzi o podróżowanie, to bagaż można zabrać wszędzie i zazwyczaj szybko żałują, że nie przemyśleli tego. Z drugiej strony są też nowi podróżnicy, którzy dużo myślą, nawet za dużo, i jedną z pierwszych wątpliwości, które pojawiają się przy pakowaniu jest to, czy lepiej wziąć walizkę czy plecak.

Wybór między plecakiem a walizką podróżną

Aby zdecydować, czy wybrać walizkę czy plecak, musisz wziąć pod uwagę takie rzeczy, jak rodzaj podróży, na którą się wybierasz, jak długo będziesz musiał nosić swój bagaż, oraz w jakich warunkach będziesz go nosić.

Jeśli wybierasz się w podróż służbową, gdzie czekają Cię ważne spotkania, przyjmij za pewnik, że jeśli weźmiesz plecak podróżny, Twoje ubrania bardzo się pogniotą. Z drugiej strony, jeśli wybierasz się na biwak, to pakowanie ubrań i przyborów do walizki na kółkach nie ma większego sensu. Jak widać, wszystko jest kwestią logiki.

Zalety podróżowania z plecakiem

Plecak jest bardzo wygodny na wyjazdach, które wiążą się z dużą ilością podróży, czy to na łonie natury lub w plenerze, czy też w dużych miastach, gdzie trzeba się dużo przemieszczać i korzystać z wielu środków transportu. Plecak lepiej dostosuje się do naszego ciała i pozwoli na znacznie wygodniejsze noszenie ciężaru, a jego przegródki pozwolą nam zorganizować nasz bagaż.

Największą wadą plecaków podróżnych czy biwakowych jest waga. To prawda, że plecaki coraz częściej produkowane są z myślą o ergonomii i możliwościach adaptacyjnych, jednak musimy mieć na uwadze, że będą spoczywać na naszych plecach, a to może być bardzo męczące. Najlepiej, abyś przeanalizował swoje potrzeby i postarał się wybrać plecak podróżny, który będzie Ci odpowiadał, nie daj się ponieść cenie czy designowi.

Zalety podróżowania z walizką

W zależności od rodzaju podróży i długości pobytu, możesz wybrać wielkość walizki, która najbardziej Ci odpowiada, od typowego bagażu podręcznego po większe walizki, które będziesz musiał odprawić. Pamiętaj, że maksymalna waga dopuszczalna do odprawy walizki w liniach lotniczych to 23 kilogramy. O tym jak wybrać walizkę, przeczytasz tutaj. Lepiej, żeby walizka była sztywna, bo ochroni to bagaż przed wstrząsami, choć i tak zawsze lepiej zdecydować się na pewne środki czy akcesoria chroniące walizkę, taki jak folia stretch.